X
تبلیغات
رایتل

علی رزاقی | Ali Razzaghi

پـوشش سبـز زمـردی، رنـگ مـد سـال 2013

 پـوشش سبـز زمـردی، رنـگ مـد سـال 2013


خوشتان بیاید یا نه، پوشش آدمهای شهر، یکسال آبی کاربنی می شود، سال بعد شکلاتی، پارسال نارنجی نارنگی و حالا هم که همه "سبز زمرّدی" می دوزند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


خوشتان بیاید یا نه، پوشش آدمهای شهر، یکسال آبی کاربنی می شود، سال بعد شکلاتی، پارسال نارنجی نارنگی و حالا هم که همه "سبز زمرّدی" می دوزند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


هرساله موسسه مُد Pantone (پنتون) از میان طراحان و برندهای معتبر لباس جهان برای انتخاب رنگی که قرار است طی سال آینده همه گیر شود نظرسنجی میکند. امسال بزرگان مُد جهان روی رنگ "سبز زمرّدی" با کد ۵۶۴۱-۱۷ توافق کردند و این یعنی در سال ۲۰۱۳ کسی نارنجی نارنگی نخواهد دوخت.

رنگ سال ۲۰۱۳ تونالیته ای از رنگ سبز است به نام Emerald با کد ۵۶۴۱-۱۷ که به عقیده خیلی ها توأم با حس لوکس بودن است. این رنگ در بسیاری از کشور ها، فرهنگ ها و مذاهب بیانگر حس شکوه، جلال و زندگی دوباره است. این رنگ بیانگر معنی رشد و شکوفایی است و شاید هیچ رنگ دیگری به اندازه ی آن بیانگر باز زایی و نوزایی نیست. سال های سال در بسیاری از کشور ها رنگ سبز بعنوان رنگ وحدانیت و شفا بخشی انتخاب شده بوده است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


موسسه پنتون در بیانیه‌ای که در مورد انتخاب این رنگ برای رنگ سال ۲۰۱۳ منتشر کرده، آورده است که: "زمردی رنگ بسیار زنده‌ای است. رنگی بسیار درخشان که قدرت خیره کردن چشم‌ها را دارد؛ با شکوه و فاخر... رنگی زیبا، لطیف و باوقار، رنگی که حس خوب بودن به انسان می‌دهد، حس تعادل و هارمونی..." تعریف پنتون از این رنگ که سمبل رشد است سرزنده بودن درخشندگی و با شکوه بودن… است. همچنین این رنگ از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است که باعث افزایش احساس خوب بودن، تعادل و هماهنگی است. همینطور پر جنب و جوش و درخشنده است درست مثل طبیعت، سبز نگاهی خوب با رنگ روشن است. ست رنگی آن با زرد مملو از انرژی است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


Leatrice Eisman مدیر اجرایی انیستیتوی رنگ Pantone در این باره انتخاب این رنگ می گوید:" سبز یکی از فراوان ترین رنگ ها در طبیعت است. چشم انسان بیش از هر رنگ دیگری تونالیته های رنگ سبز را در طیف رنگی می بیند". وی ادامه داد: "این رنگ دارای تاریخچه ی بسیار طولانی است، در بسیاری از دوره ها بصورت نمادین بیانگر حس شفافیت، زندگی دوباره و تازه شدن بوده، چیزی که در دنیای پیچیده امروز شاید نکته بسیار مهمی است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


این رنگ می تواند نقش مهمی در گرایشات معماری داخلی دکوراسیون منزل و مد ایفا کند". این رنگ همچنین نماد رشد، تازگی و کامیابی است، هیچ رنگ دیگری به این اندازه نمیتواند حس احیا را به بیننده القاء کند."


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


حالا چرا زمردی؟ زمّرد درخشان وخوشرنگ است و هارمونی و نظم را به بیننده یادآوری میکنند، بنا به عقیده "ایستمن" رنگ زمرّدی به راحتی قابل پیاده سازی در طرحهای تولید کنندگان پوشاک است و جلوه خوبی به طیف وسیعی از تولیدات برندهای معروف می دهد.
 اگر به دنبال مدهای 2013 هستید ...

شاید بد نباشد یک تغیر کوچک در زندگی‌تان ایجاد کنید تغییری که حال شما را بهتر ‌کند و به زندگی‌تان حس و حال تازه‌ای بدهد، یک تغییر رنگی، چه بهتر که رنگ سال را به زندگی‌تان وارد کنید. چه در لباس‌ها و چه در خانه‌تان می‌توانید زمردی را وارد کنید و از آن تاثیرات مثبت بگیرید. خانم‌ها دوستش دارند و این دوست داشتن ریشه‌ای تاریخی دارد. "زمرد" همیشه محبوب بوده به خصوص در میان خانم‌ها، رنگ خاص این قطعه جواهر چشم را می‌گیرد و رها نمی‌کند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


رنگ "سبز زمرّدی" هم همین‌گونه است، تاثیر دلنشینی دارد و چشم‌ را به خود جذب می‌کند و حالا انتخاب این رنگ به عنوان رنگ سال می‌تواند اتفاق جالبی باشد، برای همین اگر از این به بعد در دور و اطراف‌تان رنگ سبز زمرّدی زیاد دیدید اصلا تعجب نکنید.
 از نارنجی نارنگی تا سبز زمرّدی

موسسه پنتون، موسسه‌ای است که هر سال، چند هفته‌ای مانده به پایان سال قدیم رنگ سال بعد را مشخص می‌کند و این انتخاب مورد توجه بسیاری از برندهای مشهور قرار می‌گیرد و البته این توجه فقط در حیطه پوشاک نیست، حیطه دکوراسیون داخلی و لوازم منزل، زیورآلات، وسایلی مثل عینک، ساعت، فندک و... و بسیاری از تجارت‌ها و صنعت‌های دیگر هم به این رنگ سال توجه می‌کنند و می‌کوشند محصولاتی به این رنگ به بازار عرضه کنند.


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


سال ۲۰۱۲ رنگ سال، "نارنجی نارنگی" بود، حالا این رنگ که نسبتا خنثی ارزیابی می‌شود جای خود را به "زمردی" داده که انرژی نهفته زیادی در خود دارد و البته به تعبیری بیشتر از یاسی و نارنجی برای هر دو جنس مناسب است. 
 با چی ست کنید؟

زنده و درخشان: درست مثل طبیعت، سبز زمرّدی در زیر نور بسیار باشکوه است. اگر می‌خواهید حس سرزندگی را بیشتر انتقال دهید آن را با رنگ‌های زرد و نارنجی همراه کنید. لباس‌های ست شده زمردی، زرد و نارنجی هم توجه را جلب می‌کند و هم حس جوانی و سرزندگی را انتقال می‌دهد. 
 جواهرات‌تان را با چه رنگی ست کنید

زمردی رنگ جواهر است، داشتن جواهری به این رنگ در این روزها می‌تواند شما را دارای سلیقه‌ای خاص نشان دهد. اگر زمرد در میان جواهرات شما نشست می‌توانید از رنگ‌های بنفش تیره، آبی، قرمز، سیاه و طلایی برای پوشش و لوازم همراه خود استفاده کنید و مجموعه‌ای شگرف بسازید که باعث شود در هر جمعی به چشم بیایید. 
 برای تکمیل زیبایی‌های خانه‌تان

ذات خاص این رنگ به گونه‌ای است که به شما حس نظم و هماهنگی می‌دهد و در نقطه مقابل رنگ‌هایی قرار می‌گیرد که به شما حس شلوغی، به هم‌ریختگی و شلختگی را می‌دهد. از این خاصیت زمردی می‌توانید برای دکوراسیون داخلی خانه‌تان استفاده کنید. برای آنکه خودتان هم دارای نظم و هم دارای حس انرژی و زیبایی باشید می‌توانید زمردی را با خاکستری، سفید و زرد چرک یا حتی آبی ست کنید.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اما چرا این رنگ جواهری برای سال ۲۰۱۳ انتخاب شد؟ می‌توان تفسیرهای زیادی در این مورد داشت. لئاتریس آیزین، مدیر اجرایی موسسه پنتون در سخنرانی‌ای که در مراسم اعلام این رنگ داشت، گفت: "این رنگ حال بهتری به ما می‌دهد زیرا رنگ هوش، ادراک و مکاشفه است، در عین حال این رنگ حس خوشایند تعادل، هارمونی و نظم را القا می‌کند." او همچنین گفت: "از روزگار باستان، این رنگ درخشان رنگ زیبایی، نو شدن و زندگی تازه در بسیاری از ادیان و فرهنگ‌ها بوده است... این رنگ همین‌طور رنگ رشد، شکوفایی، تازه شدن، کامیابی و موفقیت است که تمام اینها رنگی دلپذیر و به شدت خوشایند را می‌آفرینند." در ضمن هیچ رنگی به اندازه رنگ سبز و به خصوص سبز زمرّدی رنگ احیا، نو شدن و از نو آغاز کردن نیست.رنگی که به عنوان رنگ سال معرفی شده است از لحاظ کد رنگ‌‌شناسی با کد TCX ۵۶۴۱-۱۷ شناخته می‌شود. 
 زمردهای در دسترس

اما خانم‌ها چگونه می‌توانند رنگ زمردی را به زندگی روزمره خود وارد کنند؟ در زیر راه‌هایی برای این کار به شما پیشنهاد می‌دهیم: 
 برای چشمان شما


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


رنگ سبز زمرّدی یکی از رنگ‌های در دسترس برای لوازم آرایشی چشم است. برندهایی مثل الیزابت آردن، گلوریا، زفورا و سالی هندرسون سایه چشم، ریمل و خط چشم در طیف‌های مختلف زمردی را به بازار عرضه کرده‌اند. 
 برای ناخن‌های شما


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


مارنیز، متخصص ناخن می‌گوید: "سال‌هاست که خانم‌ها از رنگ زمردی برای ناخن‌های خود استفاده می‌کنند زیرا این رنگ احساس وقار و کلاسیک بودن را می‌دهد در ضمن می‌توان آن را با لباس‌ها یا جواهرآلات به کار رفته شده هماهنگ کرد. برندهای زویا، الیزابت آردن، روشه و... لاک‌هایی در طیف‌های مختلف زمردی به بازار عرضه کرده‌اند. 
 برای دست‌ها و گردن‌ شما 

به هر حال زمردی رنگی جواهری است، طبیعی است که این رنگ فاخر برای بدلیجات هم انتخاب مناسبی باشد؛ گوشواره‌ها، دستبندها، گردنبندها و حتی ساعت‌های این رنگ می‌تواند ست لباس شما را غنی‌تر و چشم‌نوازتر کند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


دکتر مارک استولمن، روانشناس و مشاور برند لوازم خانگی و آشپزخانه "اسکالامن" در مورد رنگ زمردی نکات جالبی می‌گوید: "این رنگ، رنگ شادی و شانس است، در واقع می‌توان گفت این رنگ جدا از حس نو بودن و تازگی، حس خوش‌بینی، امید به آینده داشتن و سرحالی را هم القا می‌کند. اگر خانه‌تان را با وسایل این رنگی تزئین کنید، ‌یعنی سرشار از حس زندگی و مشتاق به پیشرفت و کسب موفقیت هستید. در مورد لباس و جواهرات هم همین‌طور است، این رنگ جدا از احساس آراسته بودن، حس خاص بودن را هم القا می‌کند، با این رنگ می‌توانید حتی قبل از رسیدن بهار حس بهاری بودن را القا کنید."


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


 
سال‌هایی که گذشت چه رنگی بودند؟ 

در پایان، ضمن اینکه در جریان قرار گرفتید که رنگ سال 2013 "
سبز زمرّدی" است بد نیست فهرستی از رنگ سال های قبل را نیز مرور کنیم:
۲۰۱۲: نارنجی نارنگی 
۲۰۱۱: یاس امین‌الدوله 
۲۰۱۰: فیروزه‌ای 
۲۰۰۹: زرد مات 
۲۰۰۸: آبی زنبقی 
۲۰۰۷: قرمز تند 
۲۰۰۶: بنفش جلبکی 
۲۰۰۵: آبی فیروزه‌ای 
۲۰۰۴: نارنجی چرک 
۲۰۰۳: آبی آسمانی 
۲۰۰۲: قرمز گل‌سرخ 
۲۰۰۱: صورتی کم‌رنگ 
۲۰۰۰: سرمه‌ای کم‌رنگ

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)